Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu z cyklu "Znasz nasze wszystkie wysokomazowieckie koła? Jeśli nie, koniecznie poznaj je…". Tym razem, wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, prezentujemy Koło Gospodyń Wiejskich Kostrowianki.
Koło Gospodyń Wiejskich Kostrowianki działa na terenie gminy Nowe Piekuty od 2018 roku oraz aktualnie liczy 43 członków. Członkowie koła współdziałają z samorządem gminnym, Ochotniczą Strażą Pożarną, radą sołecką, szkołami oraz innymi organizacjami lokalnymi.
- Współpracujemy również ze wszystkimi kołami z terenu naszej gminy. Aktywnie bierzemy udział w różnego rodzaju akcjach społecznych. Wyjeżdżamy na wycieczki, które pozwalają nam poznawać kulturę i kuchnię innych regionów Polski. Podnosimy naszą wiedzę kulinarną, biorąc udział w szkoleniach, a nabyte umiejętności wykorzystujemy na licznych imprezach kulinarnych i kulturalnych – wskazują członkowie KGW Kostrowianki.
Ponadto, dodają, że większość środków finansowych, niezbędnych do realizacji celów statutowych organizacja pozyskuje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem, Urzędu Gminy w Nowych Piekutach, Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku oraz od licznych lokalnych sponsorów.
Koło Gospodyń Wiejskich Kostrowianki chętnie angażuje się różnego rodzaju imprezy okolicznościowe oraz wydarzenia społeczno-kulturalne, organizowane nie tylko na terenie powiatu i gminy, ale także wojewódzkie i ogólnopolskie. Samodzielnie organizowało m.in. piknik rodzinny pod hasłem ,,Pożegnanie Lata”, brało udział w akcji #Szczepimy się”, a także organizuje bale karnawałowe czy spotkania wigilijne, które służą przede wszystkim integracji lokalnej społeczności.
- Nasze KGW Kostrowianki reprezentowało Gminę Nowe Piekuty na dożynkach diecezjalnych w Kolnie w sierpniu 2019 r. z własnoręcznie wykonanym, tradycyjnym wieńcem dożynkowym. Same ścinałyśmy zboża, kwiaty i zioła, suszyłyśmy je, a następnie uplotłyśmy i ozdobiłyśmy. Byliśmy organizatorami warsztatów z haftu krzyżakowego dla pań z naszej miejscowości, ale również staramy się. jak tylko jest to możliwe, uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez inne grupy czy też instytucje – dodają Kostrowianki.
Kostrowianki brały udział w I Powiatowym Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Kobylinie Borzymach. Lubią udzielać się również charytatywnie, bo wyznają maksymę, że „pomagać zawsze warto”. Brały udział w zbiórce dla chorego na SMA Michasia Boguckiego, sprzedając własnoręczne wypieki i słodycze na gminnym pikniku. Razem udało im się zebrać aż 35 tys. zł na pomoc chłopcu. Członkowie organizacji brali również czynny udział w wielu wydarzeniach, tj. targi wiosenne, organizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, a także w Podlaskim Pikniku Rodzinnym w Wysokiem Mazowieckiem, którego organizatorem było Województwo Podlaskie.
- 15 październik to Święto Wiejskich Kobiet. Uczciłyśmy go wyjazdem na warsztaty zielarskie połączone z kiszonkami które same przygotowywałyśmy. Kiszone warzywa i zioła odgrywają ważna rolę w naszym zdrowiu. Będziemy przekazywać zdobytą wiedzę naszym domownikom oraz sąsiadom. W lipcu zaś odbył się festyn na rzecz Domu Miłosierdzia w Hodyszewie. Dołożyłyśmy również swoją cegiełkę w postaci naszych wypieków. Mamy nadzieję, że wszystkim smakowało, gdyż były to popisowe ciasta naszych członkiń.
Kostrowianek nie mogło także zabraknąć na Dożynkach Gminnych 2023. Pięknie prezentowały się ze swoim ręcznie wykonanym wieńcem dożynkowym oraz stołem, który przygotowały dla mieszkańców gminy. Gościły na nim regionalne potrawy i słodkości.
Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Wysokiem Mazowieckiem Grzegorz Żochowski: - Członkowie Koła Gospodyń Wiejskich Kostrowianki to wspaniała grupa zaangażowanych i pełnych entuzjazmu do działania osób, które zawsze chętnie podejmują wyzwania, nie odmawiają pomocy, starają się integrować z innymi kołami, stowarzyszeniami oraz instytucjami publicznymi. Zawsze, gdy tylko mają możliwość biorą udział w lokalnych wydarzeniach, a także są otwarte na inne propozycje współpracy na rzecz rozwoju lokalnych społeczności. Chętnie wspierają inicjatywy charytatywne poprzez zbiorki środków na leczenie dzieci oraz innych osób potrzebujących, sprzedaż własnoręcznie wykonanych wypieków oraz gromadzenie najpotrzebniejszych produktów, tak jak po wybuchu wojny na Ukrainie. Jako kierownik Biura Powiatowego ARiMR, jestem niezwykle dumny, że mogę współpracować z takimi organizacjami, które służą przede wszystkim innym i robią to w sposób tak bezinteresowny, szlachetny, okazując przy tym serce każdemu. Życzę Wam drogie Kostrowianki, abyście nie utraciły swojego entuzjazmu i chęci ciągłego rozwoju. Życzę również kolejnych sukcesów w Waszej działalności i jestem pewien, że jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczycie!
foto/info: materiały promocyje ARiMR