PŁATNY ARTYKUŁ PARTNERA PORTALU
Leczenie alkoholizmu zawsze budzi wiele wątpliwości wśród rodziny i bliskich osoby uzależnionej. Jedną z najczęstszych jest to, co zrobić, gdy osoba jest całkowicie opanowana przez uzależnienie, przez co nie dostrzega, że potrzebuje pomocy, aby do końca nie zrujnować życia sobie i swoim bliskim. Jak skierować alkoholika na leczenie wbrew jego woli? Czy przymusowy odwyk alkoholowy ma sens? Sprawdź.
Odwyk alkoholowy – co to takiego?
Hospitalizacja to tylko jedna z możliwych metod leczenia alkoholizmu. Nie każdy, kto cierpi na ten problem, musi być kierowany na odwyk. Jednak, kiedy choroba odbiera władzę decyzyjną nad własnym życiem, a osoba uzależniona żyje w mechanizmie iluzji i zaprzeczenia, warto skorzystać z odwyku. Leczenie zamknięte izoluje alkoholika od kręgu rodzinnego i codziennych zajęć. Dzięki temu może skupić się na swoim problemie i procesie wychodzenia z niego.
Czasami leczenie alkoholizmu w specjalnym ośrodku stanowi dodatkowy czynnik bezpieczeństwa, a nawet może uratować życie. Na miejscu są przygotowani profesjonaliści (m.in. psychologowie, psychiatrzy, terapeuci zajęciowi), którzy pomogą pacjentowi w każdej chwili, kiedy tego potrzebuje. Do jednego z takich miejsc należy ośrodek OD-NOWA znajdujący się w Ostrówku, koło Warszawy (https://odnowa24h.pl/leczenie-alkoholizmu/)
Odwyk jest z zasady dobrowolny. Jednak istnieje możliwość przymusowego leczenia alkoholizmu na podstawie orzeczenia wydanego przez sąd.
Przymusowy odwyk alkoholowy – jak to załatwić?
Jeżeli osoba uzależniona nie dostrzega problemu, który rujnuje jej życie, a oprócz tego stanowi zagrożenie dla siebie lub innych, można ubiegać się dla niej o przymusowy odwyk alkoholowy. Jak załatwić wszystko zgodnie z prawem? Oto podstawowe kroki.
-
Procedura wymaga zebrania dowodów, które poświadczą, że alkoholizm danej osoby powoduje rozpad pożycia rodzinnego, np. w domu pojawiła się przemoc, demoralizacja nieletnich, kłopoty z prawem, uchylanie od obowiązku pracy.
-
Członek rodziny, bliska osoba lub pracodawca uzależnionego składa wniosek do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych właściwej dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy.
-
Organ ten kieruje alkoholika na badanie przez biegłych.
-
Opinia wystawiona przez biegłych, w której znajdzie się informacja o konieczności przeprowadzenia przymusowego leczenia odwykowego, jest podstawą do ubiegania się o wydanie sądowego orzeczenia.
-
Postępowanie w sądzie rejonowym może zostać wszczęte na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora.
-
Po przeprowadzonej rozprawie sąd może wydać orzeczenie o zobowiązaniu do leczenia alkoholizmu w ośrodku zamkniętym.
Ale uwaga! Nie ma jednak podstaw prawnych, które zmusiłyby alkoholika stawienia się na leczenie. Jest to możliwe, dopiero gdy osoba zostanie ubezwłasnowolniona.
Leczenie alkoholizmu na siłę – czy to ma w ogóle sens?
Przymusowe przyjęcie alkoholika do ośrodka leczenia uzależnień jest środkiem skrajnym i nie należy go traktować jako podstawową formę leczenia. Z takiej metody można korzystać tylko w ostateczności, w przypadku poważnych nawrotów choroby lub gdy pacjent traci zmysły, jest zagrożeniem dla siebie i innych.
Zawsze bardziej zalecane i skuteczniejsze jest korzystanie ze mniej drastycznych dróg, takich jak dobrowolna hospitalizacja i samodzielne zgłoszenie się na odwyk. Aby to zrobić, należy porozmawiać z osobą uzależnioną i przekonać ją, że potrzebuje profesjonalnej pomocy, dzięki której odzyska wolność życia bez alkoholu.