W Sokołach 13 września odbyło się kolejne wydarzenie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Tym razem uczestnicy spotkali się w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, by wspólnie czytać "Kordiana" Juliusza Słowackiego.
Narodowe Czytanie to inicjatywa zapoczątkowana w 2012 roku, mająca na celu popularyzację ważnych dzieł polskiej literatury. Przez lata Polacy czytali wspólnie m.in. "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, utwory Aleksandra Fredry czy "Trylogię" Henryka Sienkiewicza.
"Kordian", napisany przez Słowackiego podczas jego pobytu w Szwajcarii, to jedno z najważniejszych dzieł poety. Utwór, opublikowany po raz pierwszy w 1834 roku w Paryżu, przedstawia obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów. Dramat odnosi się do powstania listopadowego, analizując jego przyczyny i skutki.
Dzieło Słowackiego łączy w sobie elementy realistyczne i fantastyczne, a jego symboliczny wymiar podkreśla nastrojowa sceneria. Głównym tematem utworu jest kwestia narodowowyzwoleńcza. "Kordian" do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów w polskiej literaturze.
foto: CKB w Sokołach